Children's Literature Information | Children's Book Awards | Calendar of Events | Browse and Buy | Contact Us

 

 

 

2006

 

Rosa

by Nikki Giovanni, illustrated by Bryan Collier

 

Zen Shorts

by Jon J. Muth

 

Hot Air: The (Mostly) True Story of the First Hot-Air Balloon Ride

by Marjorie Priceman

 

Song of the Water Boatman and Other Pond Poems

by Joyce Sidman, illustrated by Beckie Prange

2005

 

The Red Book by Barbara Lehman

 

Coming on Home Soon by Jacqueline Woodson, illustrated by E. B. Lewis

 

Knuffle Bunny: A Cautionary Tale by Mo Willems

The Caldecott Honor Medal

The Caldecott Medal, named for nineteenth-century illustrator Randolph Caldecott, is awarded each year by the American Library Association to the artist of the "most distinguished American picture book for children".  To learn more, please visit the ALA web site.

 

 

 

 

Medal Winner

Medal Winner

2004

 

Ella Sarah Gets Dressed by Margaret Chodos-Irvine

 

What Do You Do with a Tail Like This? by Steven Jenkins and Robin Page

 

Don't Let the Pigeon Drive the Bus by Mo Willems

2003

 

The Spider and the Fly by Mary Howitt, illustrated by Tony DiTerlizzi

 

Hondo & Fabian by Peter McCarty

 

Noah's Ark by Jerry Pinkney

2002

 

The Dinosaurs of Waterhouse Hawkins by Barbara Kerley, illustrated by Brian Selznick

 

Martin's Big Words: the Life of Dr. Martin Luther King, Jr. by Doreen Rappaport, illustrated by Bryan Collier

 

The Stray Dog by Marc Simont

2001

 

Casey at the Bat by Ernest Thayer, illustrated by Christopher Bing

 

Click, Clack, Moo: Cows that Type by Doreen Cronin, illustrated by Betsy Lewin

 

Olivia by Ian Falconer

2000

 

A Child's Calendar by John Updike, illustrated by Trina Schart Hyman

 

Sector 7 by David Wiesner

 

When Sophie Gets Angry-Really, Really Angry by Molly Bang

 

The Ugly Duckling adapted and illustrated by Jerry Pinkney

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1999

 

Duke Ellington: the Piano Prince and the Orchestra by Andrea Davis Pinkney, illustrated by Brian Pinkney

 

No, David! by David Shannon

 

Snow by Uri Shulevitz

 

Tibet Through the Red Box by Peter Sis

1998

 

The Gardner by Sarah Stewart, illustrated by David Small

 

Harlem by Walter Dean Myers, illustrated by Christopher Myers

 

There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly by Simms Taback

1997

 

Hush! a Thai Lullaby by Minfong Ho, illustrated by Holly Meade

 

The Graphic Alphabet by David Pelletier

 

The Paperboy by Dav Pilkey

 

Starry Messenger by Peter Sis

1996

 

Alphabet City by Stephen T. Johnson

 

Zin! Zin! Zin! a Violin by Lloyd Moss, illustrated by Marjorie Priceman

 

The Faithful Friend by Robert D. San Souci, illustrated by Brian Pinkney

 

Tops & Bottoms adapted and illustrated by Janet Stevens

1995

 

John Henry by Julius Lester, illustrated by Jerry Pinkney

 

Swamp Angel by Anne Issacs, illustrated by Paul O. Zelinsky

 

Time Flies by Eric Rohmann

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1994

 

Peppe the Lamplighter by Elisa Bartone, illustrated by Ted Lewin

 

In the Small, Small Pond by Denise Fleming

 

Raven: A Trickster Tale from the Pacific Northwest by Gerald McDermott

 

Owen by Kevin Henkes

 

Yo! Yes? edited by Richard Jackson, illustrated by Chris Raschka

1993

 

The Stinky Cheese Man and Other Fairly Stupid Tales by Jon Scieszka, illustrated by Lane Smith

 

Seven Blind Mice by Ed Young

 

Working Cotton by Sherley Anne Williams, illustrated by Carole Byard

1992

 

Tar Beach by Faith Ringgold

1991

 

Puss in Boots translated by Malcolm Arthur, illustrated by Fred Marcellino

 

"More, More, More," Said the Baby: Three Love Stories by Vera B. Williams

1990

 

Bill Peet: An Autobiography by Bill Peet

 

Color Zoo Lois Ehlert

 

The Talking Eggs: A Folktale from the American South by Robert D. San Souci, illustrated by Jerry Pinkney

 

Hershel and the Hanukkah Goblins by Eric Kimmel, illustrated by Trina Schart Hyman

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1989

 

The Boy of the Three-Year Nap by Diane Snyder, illustrated by Allen Say

 

Free Fall by David Wiesner

 

Goldilocks and the Three Bears by James Marshall

 

Mirandy and Brother Wind by Patricia C. McKissack, illustrated by Jerry Pinkney

1988

 

Mufaro's Beautiful Daughters: An African Tale by John Steptoe

1987

 

The Village of Round and Square Houses by Ann Grifalconi

 

Alphabatics by Suse MacDonald

 

Rumplestiltskin by Paul O. Zelinsky

1986

 

The Relatives Came by Cynthia Rylant, illustrated by Stephen Gammell

 

King Bidgood's In the Bathtub by Audrey Wood, illustrated by Don Wood

 

 

1985

 

Hansel and Gretel retold by Rika Lesser, illustrated by Paul O. Zelinsky

 

Have You Seen My Duckling? by Nancy Tafuri

 

The Story of Jumping Mouse: A Native American Legend retold and illustrated by John Steptoe

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1984

 

Little Red Riding Hood retold and illustrated by Trina Schart Hyman

 

Ten, Nine, Eight by Molly Bang

1983

 

A Chair for My Mother by Vera B. Williams

 

When I Was Young in the Mountains by Cynthia Rylant, illustrated by Diane Goode

 

 

1982

 

Where the Buffaloes Begin by Olaf Baker, illustrated by Stephen Gammell

 

On Market Street by Arnold Lobel, illustrated by Anita Lobel

 

Outside Over There by Maurice Sendak

 

A Visit to William Blake's Inn: Poems for Innocent and Experienced Travelers by Nancy Willard, illustrated by Alice and Martin Provensen

1981

 

The Bremen-Town Musicians retold and illustrated Ilse Plume

 

The Gray Lady and the Strawberry Snatcher by Molly Bang

 

Mice Twice by Joseph Low

 

Truck by Donald Crews

1980

 

Ben's Trumpet by Rachel Isadora

 

The Garden of Abdul Gasazi by Chris Van Allsburg

 

The Treasure by Uri Shulevitz

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1979

 

Freight Train by Donald Crews

 

The Way to Start a Day by Byrd Baylor, illustrated by Peter Parnall

1978

 

Castle by David Macaulay

 

It Could Always Be Worse retold and illustrated by Margot Zemach

 

1977

 

The Amazing Bone by William Steig

 

The Contest retold and illustrated by Nonny Hogrogian

 

Fish For Supper by M. B. Goffstein

 

The Golem: A Jewish Legend by Beverly Brodsky McDermott

 

Hawk, I'm Your Brother by Byrd Baylor, illustrated by Peter Parnall

1976

 

The Desert is Theirs by Byrd Baylor, illustrated by Peter Parnall

 

Strega Nona by Tomie de Paola

1975

 

Jambo Means Hello: A Swahili Alphabet Book by Muriel Feelings, illustrated by Tom Feelings

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1974

 

Three Jovial Huntsmen by Susan Jeffers

 

Cathedral by David Macaulay

1973

 

Anansi the Spider: A Tale from the Ashanti adapted and illustrated by Gerald McDermott

 

Hosie's Alphabet by Hosea, Tobias and Lisa Baskin, illustrated by Leonard Baskin

 

Snow-White and the Seven Dwarfs translated by Randall Jarrell, illustrated by Nancy Ekholm Burkert

 

When Clay Sings by Byrd Baylor, illustrated by Tom Bahti

1972

 

Hildilid's Night by Cheli Durn Ryan, illustrated by Arnold Lobel

 

If All the Seas Were One Sea by Janina Domanska

 

Moja Means One: Swahili Counting Book by Muriel Feelings, illustrated by Tom Feelings

1971

 

The Angry Moon retold by William Sleator, illustrated by Blair Lent

 

Frog and Toad are Friends by Arnold Lobel

 

In the Night Kitchen by Maurice Sendak

 

1970

 

Googles! by Ezra Jack Keats

 

Alexander and the Wind-Up Mouse by Leo Lionni

 

Pop Corn & Ma Goodness by Edna Mitchell Preston, illustrated by Robert Andrew Parker

 

Thy Friend, Obadiah by Brinton Turkle

 

The Judge: An Untrue Tale by Harve Zemach, illustrated by Margot Zemach

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1969

 

Why the Sun and the Moon Live in the Sky by Elphinstone Dayrell

1968

 

Fredrick by Leo Lionni

 

Seashore Story by Taro Yashima

 

The Emperor and the Kite by Jane Yolen, illustrated by Ed Young

1967

 

One Wide River to Cross adapted by Barbara Emberley, illustrated by Emberley

1966

 

Hide and Seek Frog by Alvin Tresselt, illustrated by Roger Duvoisin

 

Just Me by Marie Hall Ets

 

Tom Tit Tot retold and illustrated by Evaline Ness

1965

 

Rain Makes Applesauce by Julian Scheer, illustrated by Marvin Bileck

 

The Wave by Margaret Hodges, illustrated by Blair Lent

 

A Pocketful of Cricket by Rebecca Caudill, illustrated by Evaline Ness

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1964

 

Swimmy by Leo Lionni

 

All in the Morning Early by Sorche Nic Leodhas, pseud. [Leclaire Alger], illustrated by Evaline Ness

 

Mother Goose and Nursery Rhymes illustrated by Philip Reed

1963

 

The Sun is a Golden Earring by Natalia M. Belting

 

Mr. Rabbit and the Lovely Present by Charlotte Zolotow, illustrated by Maurice Sendak

1962

 

Fox Went Out on a Chilly Night: An Old Song by Peter Spier

 

Little Bear's Visit by Else A. Minarik, illustrated by Maurice Sendak

 

The Day We Saw the Sun Come Up by Alice A. Goudey, illustrated by Adrienne Adams

1961

 

Inch By Inch by Leo Lionni

 

1960

 

Houses from the Sea by Alice E. Goudey, illustrated by Adrienne Adams

 

The Moon Jumpers by Janice May Udry, illustrated by Maurice Sendak

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1959

 

The House that Jack Built/Le Maison Que Jaques A Batie by Antonio Frasconi

 

What Do You Say, Dear? by Sesyle Joslin, illustrated by Maurice Sendak

 

Umbrella by Taro Yashima

1958

 

Fly High, Fly Low by Don Freeman

 

Anatole and the Cat by Eve Titus, illustrated by Paul Galdone

1957

 

Mr. Penny's Race Horse by Marie Hall Ets

 

1 is One by Tasha Tudor

 

Anatole by Eve Titus, illustrated by Paul Galdone

 

Gillespie and the Guards by Benjamin Elkin, illustrated by James Daugherty

 

Lion by William Pne du Bois

1956

 

Play With Me by Marie Hall Ets

 

Crow Boy by Taro Yashima

1955

 

Book of Nursery and Mother Goose Rhymes illustrated by Marguerite de Angeli

 

Wheel On the Chimney by Margaret Wise Brown, illustrated by Tibor Gergely

 

A Thanksgiving Story by Alice Dalgliesh, illustrated by Helen Sewell

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1954

 

Journey Cake, Ho! by Ruth Sawyer, illustrated by Robert McCloskey

 

When Will the World Be Mine? by Miriam Schlein, illustrated by Jean Charlot

 

The Steadfast Tin Soldier translated by M. R. James, illustrated by Marcia Brown

 

A Very Special House by Ruth Krauss, illustrated by Maurice Sendak

 

Green Eyes by A. Birnbaum

1953

 

Puss in Boots translated and illustrated by Marcia Brown

 

One Morning in Maine by Robert McCloskey

 

Ape in a Cape: An Alphabet of Odd Animals by Fritz Eichenberg

 

The Storm Book by Charlotte Zolotow, illustrated by Margaret Bloy Graham

 

Five Little Monkeys by Juliet Kepes

1952

 

Mr. T. W. Anthony Woo by Marie Hall Ets

 

Skipper John's Cook by Marcia Brown

 

All Falling Down by Gene Zion, illustrated by Margaret Bloy Graham

 

Bear Party by William Pne du Bois

 

Feather Mountain by Elizabeth Olds

1951

 

Dick Whittington and his Cat by Marcia Brown

 

The Two Reds by Will, pseud. [William Lipkind], illustrated by Nicolas, pseud. (Nicholas Mordvinoff

 

If I Ran the Zoo by Dr. Seuss

 

The Most Wonderful Doll in the World by Phyllis McGinley, illustrated by Helen Stone

 

T-Bone, the Babysitter by Clare Turlay Newberry

1950

 

America's Ethan Allen by Stewart Holbrook, illustrated by Lynd Ward

 

The Wild Birthday Cake by Lavinia R. Davis, illustrated by Hildegard Woodward

 

The Happy Day by Ruth Kraus, illustrated by Marc Simont

 

Bartholomew and the Oobleck by Dr. Seuss

 

Henry Fisherman by Marcia Brown

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1949

 

Blueberries for Sal by Robert McCloskey

 

All Around the Town by Phyllis McGinley, illustrated by Helen Stone

 

Juanita by Leo Politi

 

Fish in the Air by Kurt Wiese

1948

 

Stone Soup by Marcia Brown

 

 McElligot's Pool by Dr. Seuss

 

Bambino the Clown by Georges Schreiber

 

Roger and the Fox by Lavinia R. Davis, illustrated by Hildegard Woodward

 

Song of Robin Hood edited by Anne Malcolmson, illustrated by Virginia Lee Burton

1947

 

Rain Drop Splash by Alvin Tresselt, illustrated by Leonard Weisgard

 

Boats on the River by Marjorie Flack, illustrated by Jay Hyde Barnum

 

Timothy Turtle by Al Graham, illustrated by Tony Palazzo

 

Pedro, the Angel of Overa Street by Leo Politi

 

Sing in Praise: A Collection of the Best Loved Hymns illustrated by Marjorie Torrey, selected by Opal Wheeler

1946

 

Little Lost Lamb by Golden MacDonald, pseud. [Margaret Wise Brown], illustrated by Leonard Weisgard

 

Sing Mother Goose illustrated by Marjorie Torrey, music by Opal Wheeler

 

My Mother is the Most Beautiful Woman in the World by Becky Reyher, illustrated by Ruth Gannett

 

You Can Write Chinese by Kurt Wiese

1945

 

Mother Goose  illustrated by Tasha Tudor

 

In the Forest by Marie Hall Ets

 

Yonie Wondernose by Marguerite de Angeli

 

The Christmas Anna Angel by Ruth Sawyer, illustrated by Kate Seredy

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1944

 

Small Rain: Verses From The Bible by Jessie Orton Jones, illustrated by Elizabeth Orton Jones

 

Pierre Pidgeon by Lee Kingman, illustrated by Arnold E. Bare

 

The Mighty Hunter by Berta and Elmer Hader

 

A Child's Goodnight Book by Margaret Wise Brown, illustrated by Jean Charlot

 

Good-Luck Horse by Chih-Yi Chan, illustrated by Plato Chan

1943

 

Dash and Dart by Mary and Conrad Buff

 

Marshmallow by Clare Turlay Newberry

1942

 

An American ABC by Maud and Miska Petersham

 

In My Mother's House by Ann Nolan Clark, illustrated by Velino Herrara

 

Paddle-To-The-Sea by Holling C. Holling

 

Nothing At All by Wanda Gg

1941

 

April's Kittens by Clare Turlay Newberry

1940

 

Cock-a-Doodle Doo by Berta and Elmer Hader

 

Madeline by Ludwig Bemelmans

 

The Ageless Story by Lauren Ford

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

Medal Winner

1939

 

Andy and the Lion by James Daugherty

 

Barkis by Clare Turlay Newberry

 

The Forest Pool by Laura Adams Armer

 

Snow White and the Seven Dwarfs by Wanda Gg

 

Wee Gillis by Munro Leaf, illustrated by Robert Lawson

1938

 

Four and Twenty Blackbirds by Helen Dean Fish, illustrated by Robert Lawson

 

Seven Simeons: A Russian Tale retold and illustrated by Boris Artzybasheff

 

 

 

Medal Winner

Medal Winner

 

 

 


Pain Relievers Info | Pheromone cologne | No Prescription Online Pharmacies | Teeth bleaching kits | Buy Tadalafil Online | Teeth Whitening System